Additional information
| Model | VE800 |
|---|---|
| Gender | Women's |
| Size from the temple | 51-18-140 |
| Material | Metal |
| Shape of frames | Round |
| Type of frames | Full frames |
| Frame color | Gold, Black |
| Color on the temple | Gold, Black |
| Finishing | Matte |
| Noski | Adjustable |
| Collection | Elegant Autumn |
| Polarization | No |
| Size | 51 |
| Nose Size | 18 |
| Earpiece size | 140 |
| Frame Width | 136 mm |
| Light fixture height | 47 mm |
| Glass height | 45 mm |
| Hinge type | 3-point |





