Additional information
| Model | VE804 |
|---|---|
| Gender | Women's |
| Size from the temple | 50-20-138 |
| Material | Metal, Acetate |
| Shape of frames | Cat Eye |
| Type of frames | Full frames |
| Frame color | Black, Red |
| Color on the temple | Black |
| Finishing | Shiny |
| Noski | Adjustable |
| Collection | Elegant Autumn |
| Polarization | No |
| Size | 50 |
| Nose Size | 20 |
| Earpiece size | 138 |
| Frame Width | 127 mm |
| Light fixture height | 49 mm |
| Glass height | 44 mm |
| Hinge type | 3-point |





