Additional information
| Model | VE805 |
|---|---|
| Gender | Women's |
| Size from the temple | 54-17-140 |
| Material | Metal |
| Shape of frames | Hexagon; Hexagonal |
| Type of frames | Full frames |
| Frame color | Gold, Pink |
| Color on the temple | Gold, Pink |
| Finishing | Matte |
| Noski | Adjustable |
| Collection | Elegant Autumn |
| Polarization | No |
| Size | 54 |
| Nose Size | 17 |
| Earpiece size | 140 |
| Frame Width | 128 mm |
| Light fixture height | 49 mm |
| Glass height | 47 mm |
| Hinge type | 3-point with FLEX system |





