Additional information
| Model | VE813 |
|---|---|
| Gender | Women's |
| Size from the temple | 53-20-140 |
| Material | Metal, Acetate |
| Shape of frames | Oval |
| Type of frames | Full frames |
| Frame color | Gold, Pink |
| Color on the temple | Gold, Pink |
| Finishing | Shiny |
| Noski | Adjustable |
| Collection | Elegant Autumn |
| Polarization | No |
| Size | 53 |
| Nose Size | 20 |
| Earpiece size | 140 |
| Frame Width | 134 mm |
| Light fixture height | 52 mm |
| Glass height | 47 mm |
| Hinge type | 3-point with FLEX system |





