Additional information
| Model | VE818 |
|---|---|
| Gender | Women's |
| Size from the temple | 55-14-140 |
| Material | Acetate |
| Shape of frames | Cat Eye |
| Type of frames | Full frames |
| Frame color | Transparent Navy Blue |
| Color on the temple | Black |
| Finishing | Shiny |
| Noski | Integrated |
| Collection | Elegant Autumn |
| Polarization | No |
| Size | 55 |
| Nose Size | 14 |
| Earpiece size | 140 |
| Frame Width | 136 mm |
| Light fixture height | 48 mm |
| Glass height | 43 mm |
| Hinge type | 3-point with FLEX system |





