Additional information
| Model | VE824 |
|---|---|
| Gender | Men's, Women's, Unisex |
| Size from the temple | 56-17-142 |
| Material | Acetate |
| Shape of frames | Rectangular |
| Type of frames | Full frames |
| Frame color | Tortoiseshell |
| Color on the temple | Tortoiseshell |
| Finishing | Shiny |
| Noski | Integrated |
| Collection | Elegant Autumn |
| Polarization | No |
| Size | 56 |
| Nose Size | 17 |
| Earpiece size | 142 |
| Frame Width | 136 mm |
| Light fixture height | 47 mm |
| Glass height | 42 mm |
| Hinge type | 3-point with FLEX system |




