Additional information
| Model | VE798 |
|---|---|
| Gender | Men's |
| Size from the temple | 55-19-145 |
| Material | Acetate |
| Shape of frames | Rectangular |
| Type of frames | Full frames |
| Frame color | Gray, Navy |
| Color on the temple | Marine |
| Finishing | Shiny |
| Noski | Integrated |
| Collection | Elegant Autumn |
| Polarization | No |
| Size | 55 |
| Nose Size | 19 |
| Earpiece size | 145 |
| Frame Width | 143 mm |
| Light fixture height | 44 mm |
| Glass height | 38 mm |
| Hinge type | 3-point with FLEX system |





