Additional information
| Model | VE825 |
|---|---|
| Gender | Men's |
| Size from the temple | 59-17-150 |
| Material | Acetate |
| Shape of frames | Rectangular |
| Type of frames | Full frames |
| Frame color | Transparent Gray |
| Color on the temple | Gray Transparent |
| Finishing | Shiny |
| Noski | Integrated |
| Collection | Elegant Autumn |
| Polarization | No |
| Size | 59 |
| Nose Size | 17 |
| Earpiece size | 150 |
| Frame Width | 145 mm |
| Light fixture height | 46 mm |
| Glass height | 41 mm |
| Hinge type | 3-point with FLEX system |





